Poslanci za stranu Sloboda a Solidarita (SaS) Ľubomír Galko a Branislav Gröhling požadujú od predsedu NR SR a SNS Andreja Danka, ktorý sa prihlásil k tomu, že riadi ministra školstva Petra Plavčana, aby svojmu nominantovi dôrazne vysvetlil, kto na základné školy patrí a kto tam nepatrí. Reagujú tak na incident, keď branci „prednášali“ žiakom jeden bratislavskej školy o bezpečnosti.

„Je nonsens, aby sa nám po školách, medzi deťmi pohybovali ozbrojení nepreverení ľudia. Ani nechcem rozmýšľať nad všetkým, čo by sa tým deťom mohlo stať v prípade, že príde k nejakej neopatrnej manipulácii so zbraňou zo strany dotyčného návštevníka školy alebo nebodaj detí, alebo to bude nejaký šialenec či psychopat, ktorý sa prejaví práve pri takejto svojej návšteve. Každou podobnou návštevou, prednáškou, cvičením sú naše deti ohrozené,“ poznamenal podpredseda SaS a tímlíder strany pre vonkajšiu a vnútornú bezpečnosť Ľubomír Galko.

Juraj Droba: K nedávnej absurdnej prítomnosti takzvaných „brancov“ na istej bratislavskej škole: ak budem župan, nedopustím, aby sa čosi podobné opakovalo (minimálne na stredných školách, ktoré su v kompetencii župy). Extrémne nebezpeční „alternatívci“ nemajú čo na školách hľadať, o to viac pri takej citlivej téme, akou je národná bezpečnosť.

Tímlíder SaS pre školstvo Branislav Gröhling tvrdí, že podobná situácia sa už nikdy nesmie zopakovať. „Vyzývam ministra školstva Petra Plavčana, ministra vnútra Roberta Kaliňáka a rovnako vyzývam predsedov samosprávnych krajov, aby dali pokyn všetkým riaditeľom, že školy môžu spolupracovať pri akciách iba s ozbrojenými zbormi, to znamená vojakmi, policajtmi, hasičmi a ostatnými príslušníkmi ozbrojených zborov,“ uviedol B. Gröhling a opätovne poukázal na to, že konečne treba začať riešiť problémy slovenského školstva a nie marketing rezortu.

SaS uvedomujúc si intenzitu súčasných hrozieb a v záujme zvýšenia obranyschopnosti obyvateľov Slovenska vždy podporovala dobrovoľnú vojenskú prípravu. Zároveň tým liberáli reagovali na dopyt niektorých občanov po vojenskom výcviku mimo profesionálnej armády, ktorý však organizuje štát a nikto iný. „Kto má záujem o profesionálny výcvik a nechce sa stať vojakom, nech sa prihlási na dobrovoľnú vojenskú službu. Kto sa chce naháňať a získavať zručnosti nejakým samoštúdiom a neporušuje zákon, nech to tak robí, ale školy a naše deti v nich nech obchádza oblúkom. Nemá na školách medzi deťmi čo hľadať,“ uzavrel Ľ. Galko.

Share This